CURYCH 1937

Avia B-534, OK-AMP
, Československé letectvo,
Mezinárodní letecké závody v Curychu, červenec 1937

olej na plátně, 80x50 cm, soukromá sbírka

 

V polovině léta roku 1937 se výprava Československého letectva zúčastnila nyní již legendárních mezinárodních leteckých závodů ve švýcarském Curychu, kde vydobyla mnohé dodnes velmi ceněné úspěchy. Legendární závody byly již v té době a především později z mnoha ohledů velmi symbolické. Do začátku 2. světové války zbývaly již jen 2 roky a německá Luftwaffe přiletěla poměřit síly svého pokrokově rozvíjejícího se rádoby civilního letectva s vojenskými výpravami z celé Evropy. Proti vrcholu slavné éry dvouplošníků v podobě našich Avií B-534, italských Fiatů CR-32, britských Percivalů a belgických Fairey Fox a dalším evropským dvouplošným strojům Luftwaffe postavila do závodů především, na tu dobu, velice pokrokové prototypy jednoplošných Messerschmittů, které zcela opanovaly drtivou většinu rychlostních disciplín. Hlavním vážnějším konkurentem se německé výpravě v průběhu soutěže ukázaly být především československé stroje a jejich osádky, které v té době patřily k tomu nejlepšímu, co naše předválečné letectvo mohlo postavit.
Dalším symbolickým prvkem bylo, že v rámci závodního klání se proti sobě v mnoha případech postavili piloti, kteří se později účastnili vzájemných leteckých bojů druhé světové války.

V rychlostním závodě jednotlivců vojenských letadel bez omezení na alpském okruhu se za prvním Messerschmittem umístily na 2.,3. a 4. místě hned 3 Avie pilotované por. J. Hlaďom, rtm. J.Šnoblem a čet. F.Peřinou. V závodě tříčlenných skupin na stejné trati naši piloti ve stejném složení vybojovali druhé místo za německým triem. V letu stoupavém a střemhlav na 3000 m obsadilo naše trio 3. až 5. místo v pořadí Peřina-Hlaďo-Šnobl.

Československá výprava na strojích Avia Ba-122 naprosto dominovala soutěžím jednotlivců a skupin v letecké akrobacii.

Podrobné výsledky leteckých závodů v Curychu naleznete na této stránce http://www.adlertag.de/specials/flugmeeting/flugmeetingeng.htm 

Prodejní informace:

         
Giclée reprodukce Limitovaná tisková edice
 

Giclée reprodukce na tiskovém plátně Hahnemühle Canvas Artist matte 340 gm2,- originální velikost 80x50 cm
... 1 800 Kč 
- ve velikosti 100x60 cm          ... 2 200 Kč

 Reprodukci obrazu je možné kromě objednání přes internet také shlédnout a případně přímo zakoupit v letecké prodejně Aviatik v pražských Strašnicích
a to za stejnou cenu, jako je inzerována zde.

 

Limitovaná edice 50 kusů,
matný tiskový papír,
230 gm2,
format 60x40 cm

cena ... 650 Kč (bez doprovodné kresby vlevo)

 
REMARQUE  možný cca 17x7 cm ...cena tisku +500 Kč
 

 

Tisky a reprodukce je možné objednat na níže uvedené emailové adrese
Poštovné při zaslání na dobírku v rámci ČR - 150 Kč


| Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
 Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: vladimir.urbanek@kurzy.cz


 

NAVRCHOLU.cz

 
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *