NA NEBI SLADKÉ FRANCIE
Morane-Saulnier MS.406 C-1, GC I/6, 20. květen 1940
pilot Lt Stanislav Fejfar
olej na plátně. 70x35 cm
v soukromé sbírce

Dne 20. května 1940 se utkala v prostoru Ham a Pérone skupina letounů MS-406 od GC I/6 se 12 Messerschmitty Bf-109 E. V nastalém divokém souboji se podařilo skórovat dvěma československým příslušníkům této jednotky Lt Stanislavu Fejfarovi a Sgt Václavu Jíchovi. Další vítězství si připsal za francouzskou stranu ještě Cne Georges Tricaud. Jeho úspěch zachránil život Lt Fejfarovi, protože Cne Tricaud pohotovým zásahem zneškodnil nepřátelský letoun, který se usadil Fejfarovi za ocasem jeho stroje. Vítězství byla však vykoupena také ztrátami, protože jednotka ztratila v tomto boji 2 piloty (oba naštěstí přežili a vrátili se ke svým jednotkám), další musel s poškozeným strojem nouzově přistát mimo domovskou základnu.

Stanislav Fejfar zaznamenal tento dramatický den do svého deníku:

“Dosáhli jsme prostoru ve výši asi dva tisíce metrů, těsně pod mraky. Pozorujeme, hledáme … 9 letounů vidíš nejasně vpravo, míjí tě vysokou rychlostí, točíš za nimi, zmizí … snad jsou to Angličani. Zařazuješ se znovu s Jíchou do skupiny a je nás pouze pět. Jeden stroj se ztratil. Najednou se z mraků vyřítí šest stíhaček, němci Messerschmitt 109. Vidíš kříže, zatneš zuby a do tojo … najednou je proti nám 12 Bošů. Začíná nám být horko. Vidíš hořet letoun, padá kolmo k zemi, pilot visí na padáku … je to Boš!

Útočíš a zapomeneš, co se děje vzadu … ta … ta … ta, slyšíš zezadu. To tě honí dva Messerschmitty. Utíkáš, Jícha pomáhá, museli uprchnout, děláš zvrat, vidíš asi čtyřicet metrů před sebou Boče, letí kolmo k zemi, za ním – střílíš, honíš jej tak v pěti metrech nad zemí, skáče přes stromy, uhýbáš, střílíš … letoun se potácí. Ještě jednu dávku. Stiskneš spoušť – nic. Nejsou náboje! Chceš sledovat nepřítele, který chce stále udržet letoun ve směru, nedaří se mu to … Hlídáš okolí, nad tebou dva Boši, redy honem domů. Vezmeš směr. Přistáváš třetí na letišti. Výsledek boje: tři Němci sestřeleni (Cne Tricaud, Sgt Jícha a já), nezvěstní naši Sous Duchene, Raphene, Sgt Pages. První dojmy ze skutečného boje
“.

Stanislav Fejfar v průběhu letecké bitvy o Francii jistě sestřelil 2 německé stroje a další mu byl přiznán jako poškozený. 

| Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: 
vladimir.urbanek@kurzy.cz


NAVRCHOLU.cz
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *