SMOLNÝ DEN 
Supermarine Spitfire Mk.VB, 312. stíhací peruť RAF,
piloti F/O Antonín Liška - DU-X "BL 529"
Sqt. Miroslav Liškutín - DU-U "R6883"
21. ledna 1942
originální kresba 45x30 cm24. ledna 1942 byla naváděna dvojice pilotů 312. stíhací perutě proti německému Ju-88. V průběhu letu byli letci stiženi špatným počasím, o kterém nybyli naši letci včas informováni a jehož výsledkem byla až úplná ztráta orientace obou pilotů.

Vedoucí dvojice F/O Liška krátce před úplným vyčerpáním pohonných hmot dokázal nouzově přistát na břicho na pobřeží, přičemž došlo k vážnému poškození jeho Spitfiru "BL529". Jeho číslo Sgt Liškutín vyskočil padákem a jeho stroj "R6883" byl ztracen.


Antonín Liška později téhož roku prodělal další těžkou havárii, při které se ovšem nesmazatelně zapsal do análů RAF jakožto první pilot, který přežil destrukci Spitfiru za letu aniž by vědomě použil vlastního padáku.

29.6.1942 nyní již F/Lt Liška sedlal Spitfire Mk VB "AB 172" s kódovým označením DU–O. V průběhu výškové patroly nad jihoanglickým pobřežím, k níž odstartovali ve 13.32 z Harrowbeeru se Sgt. Tocauerem, se Spitfiru při střelbě na cíl utrhly obě poloviny křídla a torzo letounu se zřítilo do moře 6,5 km od Exmouthu. F/Lt Liška, který byl v bezvědomí, byl před dopadem stroje vymrštěn i se sedadlem z trupu a dopadl na pobřeží poblíž Sidmouthu. Těžce zraněného, téměř v beznadějném stavu jej místní obyvatelstvo odvezlo do Salterton Hospital. F/Lt Liška měl neuvěřitelné štěstí, protože v průběhu pádu se nějakým způsobem uvolnil a také částečně otevřel jeho padák takže jeho bezvládné tělo nedopadlo na zem kolmo, nýbrž sklouznutím. Štěstí bylo, že pilot dopadl na zem a ne do moře, kde by v bezvědomí jistě utonul. Bezvládné tělo bylo vláčnější a pružnější, nebránilo se a při dopadu se nerozbilo se natolik, že by nemohl přežít. Při dopadu kromě odřenin a otřesu mozku utrpěl zlomeninu spodiny lebeční. Toto zranění je samo o sobě z 90 % smrtelné, on se z něj zotavil. F/Lt Liška se z těžkých zranění zotavoval téměř rok.. Uzdravil se, ale lékaři mu neumožnili létání u stíhacího letectva. Absolvoval proto School of Air Transport v Netheravonu a nastoupil u dopravního letectva.
Prodejní informace:

Reprodukce na plátně 80x50 cm ... 1500 Kč


Limitovaná tisková sérielimitovaná tisková série 150 kusů,
420x300 mm, papír 250 gm2

... cena 150 Kč


limitovaná tisková série 50 ks
- 60x40 cm ... cena 750 Kč


Reprodukce a tisky zasíláme v rámci ČR na dobírku ... poštovné 100 Kč


| Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: 
vladimir.urbanek@kurzy.cz


 

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *