FALKLANDY

A-4B Skyhawk, "C-240", Gruppo 5 de Caza,  Fuerza Aérea Argentina
, 1982
olej na plátně, 70x40 cm
v soukromé sbírce

Obraz realizován pro přebal nové knihy
MALVINAS, FUEGO EN EL AIRE
argentinských autorů Rodriga Valdése a Claudia Meuniera.

Pilot Alferez Hugo Gomez z Gruppo 5 zaútočil na britskou H.M.S. Antelope.

23. května 1982 v průběhu hlídky v ústí zálivu San Carlos v těsné blízkosti falklandského souostroví se britská fregata H.M.S. Antelope dostala pod útok 4 argentinských letounů A-4B Skyhawks od „Grupo 5“.

První dvojice letounů zaútočila od východu, ale svůj útok přerušila poté, co pod pravým křídlem vedoucího stroje explodovala jedna z raket Sea Cat SAM vypálený protiletadlovci z napadnuté fregaty.
Pilot, kapitán Pablo Carballo, dokázal poškozený stroj dovést zpět na základnu Rio Gallegos. Druhý letoun zaútočil na fregatu z levé strany a podařilo se mu loď zasáhnout odhozenou 1,000 liberní pumou. Ta sice prorazila levý bok lodi, ale neexplodovala a zůstala zaklíněna v útrobách lodi.
Útočící letoun byl poškozen hustou palbou ručních zbraní.

Druhý pár Skyhawků zaútočil na zasaženou fregatu během necelé minuty opět z levé strany. První z útočících letounů pilotovaný First Lieutenantem Luciano Guadagninim byl zasažen obrannou palbou lodního 20mm kanónu, narazil do hlavního lodního stěžně a následně se neovladatelný zřítil se do moře. Guardiini zahynul v troskách svého stroje. Druhý Skyhawk pilotoval Alférez Hugo Goméz. Jeho útok byl sice úspěšný, ale přesně umístěná puma také pouze prorazila trup a neexplodovala.

Po zjištění škod Antelope zamířila do mělčích vod. Specialisté poté začali se snahou deaktivovat a odstranit dvě nevybuchlé pumy uvízlé v trupu lodi. Postupně selhaly 3 pokusy o jejich zneškodnění. Při 4. pokusu za použití menší nálože došlo k explozi jedné z pum a usmrcení jednoho ze zasahujících a zraněním dalšího specialisty. Exploze následně způsobila požáry v obou strojovnách, jež se rychle šířily dále a také masivní průnik vody do trupu lodi. Ta se brzy ocitla zcela bez elektrické energie. Commander Nick Tobin poté vydal rozkaz k opuštění lodě. Zhruba 5 minut po splnění tohoto rozkazu explodoval lodní muniční sklad. Exploze probíhaly po celou noc. 24. května v průběhu dne se vážně poškozená Antelope rozlomila a potopila.

Záběry z dramatického konce H.M.S. Antelope se staly ikonou celé války o Falklandy.Prodejní informace:

Giclée reprodukce Limitovaná tisková edice
Giclée reprodukce na tiskovém plátně 340 gm2

originální velikost 70x40 cm


cena ... 1 500 Kč

Připravuje se

Tisky a reprodukce je možné zaslat na dobírku
Poštovné v rámci ČR - 100 Kč
| Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: vladimir.urbanek@kurzy.cz


NAVRCHOLU.cz
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *