P-38 Lightning F4, pilot Antoine de Saint-Exupéry
originální malba - olej na plátně 80x30 cm, signováno autorem

Antoine Jean-Baptiste Marie Roger de Saint Exupéry se narodil v Lyonu v roce 1900. v roce 1922 získal pilotní licenci. později se stal jedním z pionýrů mezinárodní letecké pošty.

Na začátku druhé světové války Exupéry stále ještě létal s poštou, ale brzy vstoupil do služeb francouzské Armée de l'Air, kde sloužil u průzkumné jednotky GR II/33. Po pádu Francie odejel Exupéry do USA, kde napsal svého slavného Malého prince. Po zhruba 2 letech se vrítil k vojenské službě a připojil se ke stejné jednotce působící ovšem již v Letectvu svobodných Francouzů v oblasti středomoří. Ve svých 43 letech patřil mezi nejstarší letce v aktivní službě. jeho jednotka létala výkonné dvoumotorové stroje P-38 Lightning. Večer 31. července 1944 se exupery vydal na svůj poslední let, který byl pak po mnoho let obestřen množstvím tajemství a dohadů. předpokládalo se, že po startu z letiště na Korsice jeho stroj havaroval v zálivu Carqueiranne poblíž Toulonu. Pilot havárii nepřežil, blíže neidentifikovatelné tělo moře vydalo až v září téhož roku.

V roce 1998 rybář Jean-Claude Bianco ve zmíněné oblasti stříbrnou identifikační značku se jménem Saint-Exupery a část látky pravděpodobně z letcovy letecké výstroje. V roce 2000 potapěč Luc Vanrell našel poblíž Marseille trosky havarovaného letounu P-38 Lightning, zbytky stroje byly pak v roce 2003 z moře vyzdviženy a v roce 2004 identifikovány jako průzkumná varianta F-5B, se kterou Exupery v době války létal. V září 2004 byly pak zbytky stroje uloženy v Museum of Air and Space in Le Bourget.

Na začátku roku 2008 došlo k potvrzení, že trosky zmíněného stroje jsou z Exuperyho stroje. později v březnu se přihlásil bývalý pilot Luftwaffe, nyní 85letý, Horst Rippert s tím, že 31. července 1944 sestřelil průzkumný Lightning v oblasti Toulone. Jeho prohlášení ovšem není možné z dostupných zdrojů spolehlivě verifikovat a proto se setkalo s nemalou kritikou některých německých a francouzských vyšetřovatelů a historiků.


Prodejní informace:

Giclée reprodukce Limitovaná tisková edice
Giclée reprodukce na tiskovém plátně Hahnemühle Canvas Artist matte 340 gm2,


originální velikost 80x30 cm


cena ... 1 500 Kč
                                          OBJEDNAT

Limitovaná edice 50 kusů,
matný tiskový papír,
230 gm2,
format A2 (594x420 mm)

cena ... 650 Kč

 
REMARQUE  možný cca 20x10 cm ...cena tisku +500 Kč
                                                                                         OBJEDNAT

Tisky a reprodukce je možné zaslat na dobírku
Poštovné v rámci ČR - 100 Kč


| Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: 
vladimir.urbanek@kurzy.cz


 

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *